გაკვეთილის
თემა
|
სქესობრივი
გამრავლების ფორმები .გამეტების აგებულება გამეტოგენეზი და მეიოზი
|
სწავლების საფეხური
|
XI კლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასში არ არიან განსაკუტრებული საჭიროების მქონე ბავშვები.
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა
|
ხელს შეუწყობს მოსწავლეებში მსჯელობის კომუნიკაციის დისკუსიის დაკვირვების
უნარჩვევების განვითარებას.შესაბამისი მასალის მოძიების მიზნით ისარგებლებენ ინტერნეტით.
|
გაკვეთილის მიზანი და შედეგი
|
გაეცნონ მეიოზის პროცესს.შეძლონ განასხვავონ ერთმანეთისაგან მიტოზისა
და მეიოზის ფაზები.დაკვირვების საფუძველზე აღწერონ თითოეული ფაზა .ეს მოსწავლეებში
ხელს შეუწყობს თანამშრომლობის ,მსგავსება განსხვავების და ისტის გამოყენების უნარჩვევების
განვითარებას კვ.XI.5-მოსწავლეს შეუძლია
დაახასიათოს ორგანიზმთა გამრავლებისა და ინდ.განვითარების ფორმები
ქმნის მარტივ მოდელებს.ადარებს უსქესო და სქესობრივ გამრავლებას აღწერს
სასიცოცხლო ციკლს მცენარეებსა და ცხოველებში
კვ.XI.5.4
იყენებს და ადგენს მეიოზის სქემატურ მოდელს
იყენებს სქემებს.ახდენს მონაცემების წარმოდგენას დიაგრამების ცხრილის
სახით ახდენს მიღებული შედეგის ანალიზსს და მსჯელობს მის ბიოლოგიურ როლზე
|
წინასწარი ცოდნა
|
წინასწარ ვიმუშავებ კლასთან რომ შეძლონ დისკუსიის უნარჩვევების განვითარება
და ადვილად შეძლონ შესაბამისი სქემების გამოყენება და ინტერნეთით სარგებლობა.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
გამოვიყენებ შესაბამისს რუბრიკას შესაბამისს კრიტერიუმებს შევაფასებ
დისკუსიაში მონაწილეობას თანამშრომლობას ინფორმაციის აღქმის უნარს აქტიურობას და
კომენტარს
|
სასწავლო მასალა და რესურსები
|
1.იოსებიშვილი.ზაალიშვილი XI კლასის სახელმძღვანელო
2.პლაკატები ,სამუშაო ფურცელი,მარკერი,ფერადი ქაღალდები
3.ინტერნეტი.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
აქტივობა 1.კითხვა-პასუხი
ორგანიზება:მთელ კლასთან
დრო 5 წთ.
აქტივობა 2.ახალი მასალის წარდგენა ილუსტრაციებით და დისკუსიით.ტექსტთან
მუშაობა.კოგნიტური სქემა
ორგანიზების ფორმა:მთელ კლასთან
დრო 35 წთ.
აქტივობა 3.საშინაო დავალების პირობის გაცნობა
ორგანიზების ფორმა:მთელ კლასთან
დრო 5 წთ.
|
1.გაკვეთილის
თემა
|
ფოტოსინთეზი
|
2.სწავლების საფეხური
|
X კლასი
|
3.მოსწავლეთა
პროფილი
|
კლასში არ არიან განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლეები.
|
4.გაკვეთილის
მნიშვნელობა
|
ხელს შეუწყობს მოსწავლეებში აღწერის ,დაკვირვების, ანალიზისა და დასკვნების უნარ- ჩვევების განვითარებას.შესაბამისი მასალის
მოძიების მიზნით ისარგებლებენ ინტერნეტით
|
5.გაკვეთილის
მიზანი და შედეგი
|
გაეცნონ ფოტოსინთეზის პროცესს.დაკვირვების
საფუძველზე აღწერონ თითოეული ფაზა.მოახდინონ მსგავსება-განსხვავების დადგენა სუნთქვასა
და ფოტოსინთეზს შორის.კვX.სქემატურად
გამოსახავს ფოტოსინთეზის პროცესის საწყისს და საბოლოო ეტაპებს.
კვ.X.ადარებს
და აკავშირებს ერთმანეთთან ფოტოსინთეზსა და სუნთქვას,მონაცემებს წარმოადგენს დიაგრამებისა
და ცხრილების სახით.
|
6.წინასწარი
ცოდნა.
|
წინასწარ ვიმუშავებ კლასსთან
,რომ შეძლონ ინტერნეტით მასალების მოძიება და შესაბამისი სქემების შექმნა.
|
7.შეფასების
საგანი პროცედურები
|
გამოვიყენებ
შესაბამის შეფასების სქემებს და კრიტერიუმებს.
შევაფასებ აქტიურობას ,დისკუსიაში
მონაწილეობას ჯგუფურ მუშაობას. გავაკეთებ
კომენტარს’
|
8.სასწავლო
მასალა და რესურსები
|
პლაკატები, ფორმატის ქაღალდი., მარკერი,
სახელმძღვანელო, მცენარეთა ენციკლოპედია, ინტერნრტი
Yotube.com.
MicrosoftPoverPoint
2010
|
9.გაკვეთილის
მსვლელობა
|
…წინა
მასალის მოკლე მიმოხილვა 4წთ.
...საშინაო
დავალების განხილვა 6წთ.
...გონებრივი
იერიში.
ცხრილების შედგენა
და შევსება.დიაგრამების გამოყენება ვენის დიაგრამა.მსგავსება -განსხვავების დადგენა
ფოტოსინთეზსა და სუნთქვას შორის. 10წთ.
....აქტიური
მინი ლექცია.სლაიდშოუების გამოყენებით.5წთ
.....იუთუბიდან
შესაბამისი მასალის მოძიება.5წთ
...ჯგუფური
მუშაობა:ცნებების რუქის შედგენა,სქემების შედგენა და პრეზენტაცია.10წთ
...საშინაო
დავალების პირობის გაცნობა.5წთ
|
გაკვეთილის გეგმა
გაკვეთილის მთავარი თემა
|
სისხლი და სისხლის მიმოქცევა
|
ინტეგრირებული
საგნები.
მასწავლების გვარი და სახელი
|
ბიოლოგია
ინფორმაციულ
საკომუნიკაციო ტექნოლოგიები
ნანა არევაძე
და მიხეილ ჩუბინიძე
|
სწავლების საფეხური
|
Xკლასი
|
მოსწავლეთა პროფილი
|
კლასშიარ არიან განსაკუთრებულ საჭიროების მქონე მოსწავლეები
|
გაკვეთილის აქტუალურობა
|
გაკვეთილი აქტუალურია,იმდენად რამდენადაც ხელს შეუწყობს
მოსწავლეებში კვლევა- ძიების უნარის განვითარებას.საკუთარ თავზე აღმოაჩინონ ფიზიკური
ცვლილებები,მოიპოვონ ინფორმაცია ორგანიზმის
თავდაცვით უნარიანობაზე.
|
ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული სტანდარტები
|
X.1.აყალიბებს
კვლევის მიზანს.
.გამოთქვავს ვარაუდს.
.არჩევს მონაცემების აღრიცხვის ფორმებს(ცხრილები,ფოტოები,ჩანაწერები.)
X.2აკვირდება ,ზომავს,იყენებს
ისტ,საშუალებებს მონაცემების სათანადო სიზუსტით რეგისტრატირებისათვის.
X.3იყენებს სხვადასხვა ხერხს,დიაგრამებს,გრაფიკებს
მონაცემთა წარმოსადგენად.
X.4.აანალიზებს მონაცემებს
და გამოაქვს დასკვნები.ადარებს დასკვნებს გამოთქმულ ვარაუდს.
|
წინასწარი ცოდნა
|
წინასწარ იციან,რომ არსებობს სისხლის ABO სისტემა.ადექვატურად იყენებენ
სისხლის გადასხმის სქემებს,ფლობენ კომპიუტერს,ქმნიან ცხრილებს და სქემებს.ფლობენ
საძიებო სისტემას google.ge და საოფისე პროგრამას
Words-ს.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
გონებრივი იერიშით გავახსენებ სისხლის პლაზმას და
ფორმიან ელემენტებს .5წთ
გამოვიყენებ youtube -ზე წინასწარ მოძიებულ ვიდეო მასალას.
აქტივობები:მოსწავლეებს დავყოფ ჯგუფებად. 15წთ.
პირველი ჯგუფის წევრები wordi-შიმოამზადებენ ცხრილებს სისხლის შრატისა და ერიტრიციტების
შერევისას.
2.ცხრილში შეიტანენ ლეიკოციტების მნიშვნელოვან ტვისებებს
ორგანიზმისათვის.
3.wordi-შისისხლის ჯგუფებს და რეზუს ფაქტორებს.
4ჯგუფი აღწერს ადამიანის სისხლის ჯგუფების მემკვიდრეობას.
პრაქტიკული სამუშაო:ყველა ჯგუფი აღწერს ადამიანის
და ბაყაყის ერიტროციტებს. 10წთ.
პრეზენტაცია
10წთ
..შეჯამება
5წთ.
საშინაო
დავალების მიცემა.
|
შეფასების საგანი
|
გამოვიყენებ ჯგუფური მუშაობის შეფასების კრიტერიუმებს,პრეზენტაციის
კრიტერიუმებს,რომელიც წინასწარ იქნება გამოკრული თვალსაჩინო ადგილას.
|
სასწავლო მასალა და ტექ.რესურსი
|
სახელმძღვანელო,ენციკლოპედია,მიკროსკოპი,მზა პრეპარატები,კომპიუტერი.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий